Marie Jihlavcová

Olomouc až doposud nebyla příliš příznivým městem pro folkové publikum. Čas od času sice přijelo nějaké známé hudební uskupení či písničkář, s mladými kapelami bylo možné setkat se při živých přenosech z Českého rozhlasu, ale chyběly pravidelné klubové koncerty. Nyní je ale vše jinak a folkaři mají důvod k zajásání. Nedávno se totiž do Olomouce přestěhovali Kofe a Vlna z bývalé kapely I.C.Q. a s nimi i frýdecko-místecký hudební pořad Čajfolk. Ten se však přejmenoval na VLNY KÁVY a usídlil se v příjemném nekuřáckém Café & baru Mezi světy. První večer tohoto cyklu, který bude mít pokračování v dubnu, říjnu a prosinci, se uskutečnil v pondělí 11. února. Jako hosta si pánové pozvali osmnáctiletou písničkářku ze Znojma, Terezu Holubovou. Tereza už má vzhledem ke svému mládí mnoho hudebních zkušeností. Všiml si jí Jaromír Nohavica i Tomáš Klus, který ji vybral jako předskokanku na jeden ze svých koncertů. Píše většinou o lásce, avšak texty nejsou úplně prvoplánové. Ráda si hraje se slovy a často se soustředí na jejich libozvučnost. Také melodie písní zní hravě. Ačkoliv Tereza nemá příliš výrazný hlas, k jejím písním se hodí a celkově se dobře poslouchá.

Po Tereze Holubové už přišlo na řadu duo KOFE @ VLNA, rozšířené v několika písních o flétnistku Marii Jihlavcovou.Vlna a Kofe berou své hudební večery natolik vážně, že pro ně složili i novou píseň. „Píseň Vlny kávy je určena přímo pro tyto koncerty. Až je přestaneme pořádat, skončí i tato píseň,“uvedl před začátkem hraní Vlna. Píseň je opravdu povedená, živá, rytmická, plná slovních obratů souvisejících s interprety a místem konání. Významnou roli v ní hrají také Maruščina originální flétnová sóla. Velká část následujících písní pocházela ještě z kapely I.C.Q. Pánové však výrazně propracovali kytarové doprovody, v některých písních drobně upravili melodii, v jiných celkově změnili strukturu. Zazněly osvědčené hity Příroda, Do soboty či oblíbené Vrať se nám Slunce nebo Modrý pták. Diváci se tradičně přidali do zpěvu Abrakadabra. I v novějších kouscích se propojují slovní a hudební hříčky s vážnějšími i romantickými tématy. Před písní Čepice se Kofe i Vlna převlékli do starých kabátů a v posmutnělém valčíku okomentovali život bezdomovců. Musím říci, že potkat na ulici Kofeho v tomto převleku, obešla bych ho největší oklikou…

Hudba dua KOFE @ VLNA má energii a „šmrnc“. Kofe je výborný kytarový sólista, Vlna zase excelentní zpěvák. To vše příjemně dokresluje Maruška s příčnou flétnou. Vlna se představil také jako hráč na xylofon, nazývaný „vlnofon“.
I když tímto večerem byl pravidelný hudební pořad teprve zahájen, účinkující si nemohli stěžovat na prázdné hlediště. Kavárna byla téměř přeplněná. Snad je to znamením zájmu o něco takového a hojná účast se bude opakovat i při dalších koncertech. Ten nejbližší se uskuteční 27. 3. s kapelou EPY DE MYE a 17. dubna, hosty budou A.M. Úlet a Vojta Jiříček.